Sugedęs, prastai veikiantis šaldytuvas – vienas nemaloniausių buityje nutinkančių dalykų, dėl kurio kenčia mūsų gyvenimo kokybė. Kad taip nenutiktų, visų pirma, reikia rinktis naują kokybišką šaldytuvą (pavyzdžiui, čia: https://www.b-a.eu/c1486/Saldytuvai-ir-saldikliai), laikytis tvarkos ir žinoti šaldytuvo problemų simptomus, o juos pastebėjus, iškart imtis atitinkamų veiksmų.
Paprasti naudojimo patarimai
Kai tik nusipirksite naują šaldytuvą, tinkamai parinkite jam stovėjimo vietą. Šaldytuvas neturėtų stovėti prie radiatoriaus, netgi ne prie dujinės viryklės. Kadangi jo šaldymas vyksta principu „oras – oras“, iš aplinkos kompresorius ima orą ir jį šaldo. Kuo šiltesnį orą jis paims, tuo labiau reikės šaldytuvui vargti, kol oras bus atšaldytas. Taip pat teks suvartoti kur kas daugiau energijos. Tad statykite šaldytuvą normalioje vietoje, pasistenkite, kad patalpa taip pat nebūtų ir labai drėgna, nes tai taip pat apsunkins šaldytuvo mechanizmų darbą.
Reaguokite į keistus garsus
Jeigu visgi šaldytuvui nelabai tinka ta aplinka, kurioje jį palikote, apie tai galite suprasti iš keistų garsų. Neįprastas šaldytuvo burzgimas, spragsėjimas, trankymasis viduje ir kiti keisti garsai dažniausiai praneša apie netinkamą padėtį. Arba šaldytuvui yra sunku dirbti toje aplinkoje, kokioje jis padėtas, arba tiesiog jis jau yra sugedęs. Girdėdami keistus šaldytuvo garsus, būtinai į juos reaguokite ir bandykite spręsti šią problemą.
Kaip laikyti maistą
Tai, kaip ir kur laikome maistą, taip pat daro įtaką bendrai šaldytuvo būklei. Ar jis bus tvarkingas, veiks tinkamai, ar kažkas su juo bus negerai – atpažinsite iš to, kaip jis veikia. Bet geriau, kad jums nereikėtų net tikrinti tų būklių, o šaldytuvas iškart veiktų puikiai. Patariama laikyti temperatūra aukštėjančią temperatūrą (kuri natūraliai ir laikysis, pasirinkus tinkamus laipsnius). Kameroje turėtų būti minusas arba 0 temperatūra, o viršutinėje lentynoje šilčiausia. Bendra vidutinė šaldytuvo temperatūra (ne šaldiklyje) turėtų būti nuo 7 iki 2 laipsnių. Labiausiai gendantys produktai (mėsa, žuvis, pienas) turėtų būti laikomi apatinėje, šaltoje dalyje. Produktai, kurie neturi poreikio būti ypatingai šaldomi (dėl to nesuges), o tiesiog norima juos visada turėti vėsius, gali būti laikomi šiltesnėse šaldytuvo dalyse. Šaldytuvo higieną sudarys ir kvapai. Kai kurie maisto produktai turės labai aštrų kvapą (pavyzdžiui, morkų salotos su česnaku). Jeigu tokį maistą į šaldytuvą dėsite laisvą, neuždengtą, neįpakuotą, kvapas įsigers ten, kur jis neturėtų būti. Todėl maistą visada įvyniokite į plėvelę ir dėkite į dėžutes, kad jis neįsigertų kvapų. O tą maistą, kuris skleidžia itin aštrų kvapą, ypatingai gerai supakuokite.
Paprastos valymo priemonės
Tam, kad šaldytuvą išvalytumėte, jums nereikia specialių brangių valiklių. Kadangi šaldytuve visgi laikote maistą, stenkitės valydami naudoti kuo mažiau cheminių valiklių. Jeigu galima, apsieikite be jų. Juk net ir perplovus vandeniu, chemijos dalelės pasklis po šaldytuvo vidų ir bus ten, kur jūsų maistas. Dėl to šaldytuvą nepamirškite kartas nuo karto išvalyti su nekenksmingomis priemonėmis. Tai gali būti actas, kuris ir puikiai dezinfekuoja, arba citrinos rūgštis, kuri skleidžia malonų kvapą. Tinkamam šaldytuvo veikimui palaikyti, nepamirškite jo kartais atitirpdyti.
Parašykite komentarą